Com-Power CGO-5100A Comb Generator 1 GHz - 18 GHz
Description
The CGO-5100 Comb Generator is a radiated reference signal source. It is a self-contained source of signals consisting of frequency harmonics at 100 MHz intervals, and is usable from 1 GHz up to at least 18 GHz. The signals generated by CGO-5100 are stable and can be used as reference signals for validating OATS (Open Area Test Sites) that are utilized for EMC testing.
Features
  • Reference Source for OATS Verification
  • Usable Frequency Range to 18 GHz